آبـکـنـار مـا

مـطالـب فـرهنـگـی خـطـه زیبـای آبـکـنـار

عابر بانک آبکنار
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱۳  کلمات کلیدی: شعر عابر بانک ، محسن گمنام

نــکــــته !

دیروز که یارانه های آبان ماه واریز شد دستگاه های خود پرداز در تهران که احتمالا" بیشترین تعداد را به نسبت سرانه دارد با ترافیک مراجعین روبرو شدند، بنحوی که اغلب دستگا ها و حتی در گاه های فروشگاهی با اختلال مواجه شده بودند و اگر جلوی بانکی که دستگاه داشت ولی صف تشکیل نشده بود، حتما" موجودی آن به پایان رسیده و یا از کار افتاده بود، جالب اینکه دیدن چنین وضعیتی در روزهای واریز یارانه برای فروشنده هایی که از درگاه پرداخت استفاده می کنند طبیعی بود.

با مشاهده این حالت در پایتخت، بی اختیار ما را به یاد هم ولایتی های خودمان در آبکنار می اندازد که چگونه نیاز به پول نقد خود را تأمین می کنند؟ آیا همه در تنها بانک آبکنار حضور پیدا می کنند وبا پر کرد فرم و غیره پول می گیرند؟

صرفا" به عنوان یک ایده ، آیا نمی توان از اداره پست آبکنار توقع داشت که پست بانک آنجا را فعال تر و مجهز به خود پرداز کند؟

با جستجو در اینترنت می شود دریافت که دستیابی به خودپرداز از طریق پست بانک سهل الوصول تر است، چون دیده می شود استان های دیگر در حال گسترش و تکمیل خدمات الکترونیک منجمله ATM در روستاها هستند.

حد اقل می توانیم استعلام کنیم و شرایط آنرا جویا شویم.22/8/91 

 

 عابر بانک آبکنار

مدت هاست مسئله راه اندازی عابر بانک در آبکنار نقل مجالس و محافل بویژه در فضای مجازی شده است و حتی دوست عزیزمان آقای نادر وطنخواه در همین وبلاگ به فقدان آن در آبکنار اشاراتی داشتند.

 از اینکه چرا تا کنون آبکنار از این امکان بسیار ساده و ابتدایی بی بهره است و مردم آبکنار جهت تآمین پول نقد ناچارند به نزدیکترین عابر بانک به ضیابر بروند نظرات متفاوتی بیان و راه حل هایی نیز ارائه شده است ودر نهایت چاره را با استفاده از رابطه خویشاوندی با مسئولین از طرفی و ارسال طومار و درخواست کتبی از طرف دیگر دیده اند.

کار از این حد هم فراتر رفت و جنبه احساسی گرفت و گاه به یک طنز تلخ بدل شد و خلاصه به حدی به این موضوع پرداخته شد که نه تنها کار راه اندازی عابر بانک در آبکنار تسریع نشد بلکه احتمالا" حساسیت مدیران بانک صادرات فعال در آبکنار را بر انگیخته و باعث تعلیق آن تا زمانی دیگر شد.

در این تجربه جالب هر کار قابل تصور و حتی غیر لازمی انجام گرفت به جز کاری که در اولین قدم برای هر پروژه ای بایستی صورت گیرد و اگر اقدامی هم شده باشد آنقدر کم رنگ بوده که امثال این حقیر از آن بی خبریم.

اگر یک بار دیگر بخواهیم راه اندازی عابر بانک را پیگیری کنیم بایستی ابتدا ضوابط آنرا از بانک (ها) استعلام نماییم ، مطمئنا" ضوابط تعریف شده ای برای راه اندازی آن وجود دارد که داشتن رابطه با رئیس بانک و بستگانش و جمع کردن امضاء جزء آن شرایط نیست. 

واضح است که نقش تسریع کننده و تسهیل کننده عوامل و مجریان هر طرحی انکار ناپذیر است ولی اطمینان داشته باشیم بدون ضوابط و دستوالعمل معین دست آن ها نیز بسته خواهد بود.

در زندگی روزمره می بینیم که شعبات بانک ها در داخل شرکت های بزرگ ، بیمارستان ها ، ایستگاه های  راه آهن  و فرودگاه ها و غیره افتتاح می شوند ولی نباید فکر کنیم که این گسترش عرضی بانک به دلخواه رییس بانک و یا فرضا" رییس بیمارستان بوده است.

متآسفانه کمترین اطلاعی از چگونگی تصمیم گیری برای راه اندازی یک شعبه در یک مکان خاص ندارم ولی منطقا" یکی از پارامترهای تآثیر گذارتعداد و حجم مبادلات پولی و رسیدن به یک حد نصاب در آن مکان است و در پاره ای از موارد دیده شده شعبه ای از یک بانک به دلیل از دست رفتن آن عامل  بسته شده است.

برگردیم به آبکنار عزیز خودمان، آیا میزان تراکنش های مالی به حدی رسیده که بانک های مختلف با هم در افتتاح شعبه رقابت کنند؟ مسلما" خیر ، اگر این رقابت وجود داشت نیاز به صرف این همه انرژی برای راه اندازی عابر بانک نبود و حال که شرایط اقتصادی آبکنار انگیزه ای برای رقابت بین بانک ها نیست ، بهتر است با همکاری نزدیک بین مدیران بانک ها ،معتمدین ، دهیاری و شورای اسلامی آبکنار حداقل استاندارد و حد نصاب ها برای راه اندازی عابر بانک فراهم شود.

در صورتی که تعداد دارندگان حساب و یا حجم سپرده ها از عوامل تآثیر گذار باشند که هستند، می توان از آبکناری های محترم درخواست کرد چنانچه تمایل داشته باشند بخشی از نقدینگی خود را به بانک(های) آبکنار منتقل کنند و یا اقدام به افتتاح حساب نمایند.

در همین راستا بسیار ممنون خواهیم شد اگر مسئولین محترم بانک صادرات در خصوص شرایط و ضوابط مورد نظر توضیحاتی ارائه نمایند و همچنین توضیح دهند چه اقداماتی نیاز خواهد بود تا شعبه آبکنار بانک صادرات به ATM مجهز شود.

××××××××××××××××××××

  • شعر بسیار زیبا  آقای محسن گمنام در همین زمینه را در ادامه مطلب بخوانید 

××××××××××××××××××××

متعاقب تعطیلی تنها واحد بانکی و در راستای انعکاس درخواست خدمات بانکی اهالی محترم آبکنار، جناب آقای سید موسی خاتمی اقدام به مکاتبه با مدیریت بانک صادرات کرده اند که  در واقع  باز نمایاندن شیوه معقول و  بدون ایجاد حساسیت های بی مورد برای بازتاب درخواست هاست.

 و اینک مانیز می توانیم همین شیوه را  بکار بندیم و نه تنها با بانک صادرات ، بلکه با همه بانک ها و موسسات اعتباری مکاتبه کنیم و پتانسیل موجود در منطقه را معرفی نموده و آن ها را به حضور در آبکنار دعوت نماییم و بویژه از  وجود  آبکناریهای عزیزی که  در بانک ها سوابق کاری دارند بهره گرفته و  از تجربیاتشان برای پیدا کردن کوتاه ترین راه استفاده کنیم .

در اینجا با اجازه از دوست عزیزمان آقای خاتمی سومین مکاتبه ایشان با بانک صادرات را جهت استحضار خوانندگان منتشر  می کنیم  و امیدوارم مورد توجه مسئولین محترم بانک  صادرات  نیز قرار گیرد.13/9/91


با سلام و عرض ادب و احترام

بانک صادرات شعبه آبکنار با سابقه حدود 40 ساله بعنوان تنها بانک در منطقه آبکنار که از روستاهای بندر انزلی است بر اساس سیاستهای جدید بانک صادرات تعطیل گردیده است مردم آبکنار که از روستاهای با سابقه و قدیمی استان است همگی کشاورز و صیاد هستند کمتر جوانی برای ادامه زندگی خود در روستا می ماند و همگی به شهرهای بزرگ مخصوصا بندر عباس و تهران مهاجرت میکنند آیا روا ست که پدران و مادران پیر ما برای کمترین خدمات بانکی فاصله 20 کیلومتری را طی کنند ؟

 ناگفته نماند در دو سال اخیر به اتفاق دوستانمان سعی در احیای بانک داشتیم علی رغم مشکلات فراوان در آن بانک حساب باز کرده و فعالیت نموده ایم ولی با تمام تلاشهایی که انجام شد نه تنها یک دستگاه خودپرداز از بانک صادرات به این خطه اختصاص داده نشد بلکه در یک اقدام غافلگیر کننده بانک تعطیل گردید البته تعمیرات را دلیل تعطعیلی اعلام کرده اند که به نظر میرسد فریبی بیش نیست ؟؟

از بانک صادرات انتظار داریم در تحقق شعارهای بانک ، نگاهی ویژه به قشر زحمتکش و کشاورز داشته باشند  خواهشمند است از طریق کارشناسانتان مربوطه عملکرد 2 سال اخیر بانک را مورد ارزیابی قرار دهید تا صحت گفته های متن تائید گردد .

از بانک صادرات بیش از این انتظار داریم .

ممنونم و متشکر

سید موسی خاتمی

 ×××××××××××××××

آقای خاتمی عزیز سلام،

الله و اعلم، اگر قبول کنیم دلیلی را که برای تعطیلی تنها شعبه بانک در آبکنار ارائه کرده اند یک بهانه بوده ، بایستی بپذیریم که تصمیم مدیران بانک یک حرکت عکس العملی در مقابل درخواست های بجا و مصرانه چند ماه پیش برای راه اندازی عابر بانک است و به عبارت دیگر مدیران بانک صادرات به جای جبران کم کاری شعبه، به فکر تنبیه مردم آبکنار افتاده اند تا از این طریق افراد شاخصی را که آغاز کننده و حمایت کننده آن موج بودند تحت فشار قرار دهند و چون رقیبی برای خود نمی بینند اقدام به این حرکت غیر منطقی کرده اند.

پذیرش توقف عملیاتی بانکی به دلیل تعمیرات کمی مشکل است، چرا که بارها دیده شده کارمندان بانک ها در حین کارهای ساختمانی پاسخ به نیازهای روزمره مشتریانشان را تعطیل نکرده اند.

و لذا بسیار انتظار بجایی است اگر از طریق دهیاری و شورای اسلامی آبکنار در خواست تأسیس شعبه برای تمام بانک ها و حتی موسسات مالی اعتباری ارسال می شد و به آنان اطمینان داده می شد تمام آبکناری های ساکن و غیر ساکن با انتقال حساب ها و بالا بردن گردش پولی پشتیبانی خود را نشان خواهند داد.  14/9/91

 

 

 


یی روز بوشم ضیابر

کارته بیزم به عابر

از جایی که شانس نارم

صفه ، مه پوشت دارم

سه کارته ، مو کار  داشتم

هرسه تایه ، پول داشتم

مه پوشت ،الان اسانو

اعصاب ولی ،ناره نو

مه کار وقتی ،سربامو

مه کارت اوجه ،در بامو

بگوفتم ، مو ایته  عذر خایم

مو ده ایته ،ایه نایم

ایته اسابو ،قدبلند

سبیل داشته ،تا کمند

ایته بگفت ان پسرو، ابکنارو

هنوز اوشان عابر، نارانو

ابکناران ،حرف فقط خوب دانن

هیچی مره ، ده، کار نارن

بامام اونه ایچی ، بوگویم

خاک انه سر فوکویم

بیدم اوشان ،پنج تاین

هیچکی مه، سر نی یان

اوشتر بوشم، یواشی

فاش بدم ، تو گوشی

الان مه دیل ،که ترکو

یوقت اون ، وانگردو

بخیر ببست، نشتابستن

مره اویه ، دانبستن

مره بیدین، تو پیمان؟

کار، نوکودی فراوان

مرداده جه، وارسه

تره گویه، درسته

شش ماه مگر قول نادی؟

مره مگر قول نادی؟